Wolne za święto przypadające w sobotę do oddania już w maju!
Wolne za święto przypadające w sobotę do oddania już w maju!
Jeżeli zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy święto przypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, to nie obniża ono wymiaru czasu pracy o 8 godzin.
art. 130 § 21 Kodeksu pracy (utracił moc)
Dnia 2 października 2012 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok uznający art. 130 § 21 Kodeksu pracy za niezgodny z art. 32 ust. 1 Konstytucji RP. Trybunał Konstytucyjny uznał iż wskazany przepis narusza konstytucyjną zasadę równości, bezpodstawnie różnicując liczbę dni wolnych od pracy przysługujących pracow ikom w oparciu o nieznajdujące racjonalnego uzasadnienia kryterium zróżnicowania.
Skutkiem wyroku ogłoszonego przez Trybunał Konstytucyjny artykuł 130 § 21 Kodeksu pracy utracił moc z dniem 8 października 2012 r. i zgodnie z art. 130 § 2 „Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.”
W tym roku Święto Konstytucji 3 maja przypada w sobotę, więc zgodnie z obowiązującymi przepisami pracodawcy zobowiązani są do oddania swoim pracownikom dodatkowego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
Uwaga!
Pracodawcy NIE ODDAJĄ dnia wolnego za święto przypadające w sobotę pracownikom, którzy przebywają w tym czasie na zwolnieniu lekarskim oraz urlopie macierzyńskim.
SPSC